Seks podczas okresu - uprawiać czy nie?

Czy można uprawiać seks podczas miesiączki? Czy można wtedy zajść w ciążę i czy to w ogóle jest bezpieczne?

 

 

Takie pytania zadałam naszej ekspertce dr Agnieszce. A oto odpowiedź:

"Stosunek płciowy podczas menstruacji to temat bardzo intymny, a tym samym rzadko poruszany. Można jednak zauważyć coraz większe zainteresowanie tą kwestią obserwując chociażby fora internetowe. Jedni uważają, że to absolutnie niedopuszczalne inni wręcz odwrotnie. Co zatem jest prawdą?

 

W wielu kulturach krew menstruacyjna uważana była za coś nieczystego. Taki pogląd wykluczał kobiety podczas miesiączkowania z wykonywania wielu czynności. Do dziś istnieje przekonanie, że kobieta podczas miesiączki nie powinna robić zapraw na zimę. Uprawianie seksu w tym czasie wydawało się niewyobrażalne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dziś te poglądy ewaluowały, ale nadal widok krwi menstruacyjnej jest dla wielu barierą nie do pokonania.

 

Jeśli jednak decydujecie się na stosunek mimo krwawienia, warto zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim ważna jest szczególna dbałość o higienę. Podczas menstruacji szyjka macicy jest podrażniona, a pochwa wrażliwsza na otarcia, co ułatwia przenikanie do organizmu drobnoustrojów mogących znajdować się na członku. Dobrym pomysłem więc może okazać się np. wspólny prysznic.

 

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? - Powszechnie panuje pogląd, że to niemożliwe. Jednak nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście w przypadku kobiet mających regularne cykle (ok. 28 dni) istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w tym czasie.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa u kobiet miesiączkujących nieregularnie, u których trudno ustalić kiedy wypadną dni płodne. Jest wtedy ryzyko, że owulacja nastąpi krótko po menstruacji, a plemniki znajdujące się w drogach rodnych zapłodnią komórkę jajową".

 

Dr Agnieszka

 

Warto też przeczytać:

Dziewictwo – kompleks?

Erotyczne życie singielki: CYBER-SEX

Jak się całować? - 16 technik całowania

 

ankieta

Seks podczas okresu...
 

 

 

tagi: seks w czasie okresu, seks podczas miesiączki, ciąża i okres, podczas menstruacji, stosunek podczas miesiączki, czy można zajść w ciążę podczas okresu, spóźnia mi się, dawne kultury, nieczysta krew menstruacyjna, wspólny prysznic, pytania do doktora eksperta ginekologa seksuologa, porady dla dziewczyn kobiet nastolatek

 

Komentarze 

 
#1 Paulina 2013-01-31 14:57
Ja uprawiam :) Kupuje sobie takie tampony: naturalnaplodnosc.iai-shop.com/.../ Jest higienicznie dzięki temu
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież